Karta urlopowa kierowcy

Karta urlopowa kierowcy jest dokumentem zaświadczającym o przerwie w wykonywaniu pracy zawodowego kierowcy spowodowanej m.in. urlopem. Bywa ona jednak często stosowana także w innych okolicznościach. Istotne z punktu widzenia przepisów oraz wymaganym przez organ kontrolujący jest udokumentowanie przez kierowcę tego co działo się z pojazdem przez ostatnie 28 dni oraz czy dany kierowca stosował się do regulaminowego czasu pracy. Poniżej przedstawione są fakty dotyczące zasady działania oraz wykorzystywania karty urlopowej w praktyce oraz najczęściej spotykane pytania dotyczące tego dokumentu

W jakich sytuacjach powinna zostać wystawiona karta urlopowa kierowcy?

Zasadniczo kartę urlopową wykorzystuje się do dokumentowania przerw, które nie są ewidencjonowane w żaden inny sposób. Do najczęstszych tego typu sytuacji należą:

  • urlop wypoczynkowy kierowcy,
  • choroba kierowcy,
  • naprawa auta z odłączonymi akumulatorami,
  • prowadzenie auta przez innego kierowcę.

Kto wystawia kartę urlopową?

Karta urlopowa kierowcy powinna być wystawiona przez jego przełożonego lub dyspozytora oraz podpisana przez kierowcę. Dokument musi być wypełniony i podpisany przed podjęciem pracy przez kierowcę.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja gdy kierowca jest zarazem właścicielem firmy. W rozumieniu przepisów osoba taka powinna posiadać kartę urlopową wypełnioną przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdu i podpisaną przez siebie zarówno w miejscu na podpis kierowcy jak i przełożonego. W praktyce jednak podczas kontroli przeprowadzanej przez Inspekcje Transportu Drogowego w takich sytuacjach karta urlopowa nie jest zazwyczaj wymagana.

Czas na karcie różny od czasu rozpoczęcia pracy
Kierowcy często dopytują na szkoleniach oraz na forach internetowych co zrobić w sytuacji gdy karta urlopowa jest wystawiona do danej godziny a rozpoczęli oni pracę później. Czy zatem jako czas rozpoczęcia pracy należy uznać czas z karty czy też ten rzeczywisty czas wyruszenia w trasę? Na szczęście w tym przypadku przepisy są z zgodzie ze zdrowym rozsądkiem i czas pracy liczony jest od momentu jej realnego rozpoczęcia a zarazem zapisu na karcie kierowcy.

Karta urlopowa a świeżo zatrudniony kierowca
W przypadku jeśli nowo zatrudniony kierowca wyjeżdża w trasę w dzień podpisania umowy należy mu wypisać kartę urlopową na ten własnie dzień. Kierowca powinien ponadto posiadać przy sobie kopię umowy o pracę.

Kary w przypadku braku karty urlopowej

W przypadku braku dokumentu gdy jest on wymagany kary nakładane przez organy kontrolujące są zależne od kraju. W większości krajów Europy Zachodniej wynoszą one kilkaset euro. We Francji na przykład kara taka wynosi 950 euro.

Podziel się tym na Facebook