Świadectwo kwalifikacji kierowcy

Świadectwo kwalifikacji kierowcy jest wymaganiem niezbędnym do wykonywania pracy kierowcy zawodowego w Polsce. Jest to swojego ewenement prawniczy gdyż z jednej strony został wprowadzony w ramach przystosowywania polskich przepisów prawnych do tych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Z drugiej zaś strony żadne z państwo członkowskich UE nie wymaga od kierowców takiego dokumentu. Polski kierowca może więc prowadzić pojazdy nie posiadając Świadectwa Kwalifikacji Kierowcy w krajach unijnych, nie może natomiast w Polsce… Świadectwo takie jest umieszczane na dokumencie prawa jazdy i dlatego też prawo jazdy musi być wymienione po zdobyciu/odnowieniu kwalifikacji zawodowych.

Kto musi posiadać Świadectwo Kwalifikacji Kierowcy?

Każdy kierowca prowadzący prowadzący pojazdy do których wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub D musi posiadać Świadectwo Kwalifikacji Kierowcy. Zmiana przepisów, która miała miejsce 17.11.2006 zobowiązała kierowców kategorii C i D do posiadania tego dokumentu. Obostrzenia weszły w życie stopniowo. Od 10.09.2008 obowiązują kierowców autobusów, zaś od 10.09.2009 pozostałych kierowców kategorii C i D.

Rodzaje Świadectw Kwalifikacji Kierowcy i kogo dotyczą

Istnieją trzy rodzaje Świadectw Kwalifikacji Kierowcy: Świadectw Kwalifikacji Wstępnej, Świadectw Kwalifikacji Przyspieszonej, Szkolenie Okresowe. Różnią się one od siebie ilością godzin szkolenia potrzebnego do ich otrzymania, kategorią prawa jazdy kierowcy oraz tym kiedy kierowca otrzymał prawo jazdy a także jego wieku.

Gdzie zdobyć Świadectwo Kwalifikacji Kierowcy i ile to kosztuje?

Organizowaniem kursów umożliwiających zdobycie Świadectwo Kwalifikacji Kierowcy zajmują się wyspecjalizowane firmy szkoleniowe. Koszt szkoleń waha się w granicach:

Szkolenie okresowe (35 godzin) – od 500 zł do 1200 zł;

Świadectwo Kwalifikacji Wstępnej Przyspieszonej (140 godzin) – 2500 zł – 3500 zł

Świadectwo Kwalifikacji Wstępnej (280 godzin) – 5500 zł – 8000 zł

Podziel się tym na Facebook